
Söderberg & Partners gör förändringar i marknadssynen – lyfter fram hälsovårdssektorn
Söderberg & Partners gör en revidering av sin marknadssyn, vilket framgår i den senaste Månadsutblicken som publicerades idag, där hälsovårdssektorn lyfts fram som särskilt attraktiv framöver.
Efter en turbulent marknadsperiod, präglad av bland annat handelspolitiska osäkerheter och tullar, bedöms det värsta för hälsovårdssektorn vara över. Det framgår av Söderberg & Partners Månadsutblick, där man spår positiva framtidsutsikter för sektorn.
- Det senaste året har varit utmanande för hälsovårdssektorn, som globalt presterat mer än 20 procentenheter sämre än världsindex. Nu bedömer vi dock att det värsta ligger i backspegeln och gör bedömningen att hälsovårdssektorn har goda förutsättningar framåt med en fin vinsttillväxt. Med den bakgrunden har vi valt att öka exponeringen mot sektorn, säger Marcus Tengvall, allokeringschef på Söderberg & Partners.
Kraftförsörjningssektorn bedöms mattas av
Samtidigt bedöms sektorn inom kraftförsörjning, som gynnats av fallande marknadsräntor, ha mindre utrymme för positiva överraskningar framöver.
- Till skillnad från hälsovård är kraftförsörjning en av de starkast presterande sektorerna i år. En anledning till detta är att ett fåtal bolag inom sektorn gynnats väldigt mycket av utbyggnaden av stora datacenter. Då det endast är en liten del av sektorn som gynnas av detta, och då exponering mot datacenterutbyggnad och AI bättre fås inom sektorerna IT och kommunikationstjänster, kommer vi minska vår exponering mot kraftförsörjningssektorn, säger Tengvall.
Söderberg & Partners månadsutblick hittar du här
Om Månadsutblicken
Månadsutblicken är framtagen av Söderberg & Partners Wealth Management AB, som är en del av Söderberg & Partners-koncernen. Bolaget bedriver tillståndspliktig verksamhet i form av värdepappersrörelse och försäkringsdistribution. Månadsutblicken publiceras en gång varje månad där en sammanfattande syn på marknaderna ges.
Vid frågor, kontakta:





