
Nima Rafiee har rekryterats för att leda storsatsningen inom Industry & Specialty
Nima leder satsningen mot multinationella storföretag
Nima har gedigen erfarenhet inom internationella försäkringslösningar. I över ett decennium har han varit på AIG inom både Financial Lines och Multinational med ledande roller i Sverige och EMEA.
Nu lämnar han AIG och München bakom sig för att anta utmaningen att leda vår storsatsning, Industry & Specialty, med fokus på stora multinationella företag och företag med särskilt utmanande exponering.
Vad är bakgrunden till att vi satsar på storkundssegmentet med Industry & Specialty?
"Det händer något på marknaden. Riskbilden blir mer komplex, affärsmodeller förändras och storbolag behöver en partner som kombinerar snabbhet, innovation och transparent rådgivning. Vi ser ett allt större behov av transparens, datadrivna insikter, mer proaktivitet och tillgänglighet. Det är exakt här vi kan göra skillnad”, säger Nima och menar att det idag finns behov hos kundgruppen som skulle kunna mötas på ett bättre sätt. Detta gjorde Söderberg & Partners satsning extra intressant för Nima:
”Det är helt rätt läge att göra satsningen nu. Vi går in med full kraft och energi med vetskapen om att vi är överlägset störst i SME-segmentet och redan topp fem inom storkundssegmentet. Söderberg & Partners har som ett av sina övergripande mål att bli störst i Europa. Jämte förvärv och etablering i nya länder, jobbar vi nu parallellt med att stärka vårt utbud mot stora svenska och nordiska multinationella företag.”
Vad kommer satsningen att innebära för storkundssegmentet?
"Att företaget kan få en partner som verkligen lyssnar, utmanar och driver försäkringsfrågan tillsammans med dem. Vi erbjuder ett modernt, flexibelt och insiktsdrivet sätt att arbeta med risk och försäkring. Målet är enkelt: vi ska ge dig som kund bättre förutsättningar att fatta snabbare beslut, med mer kontroll och mindre administration. Vi vill att du ska känna att vi är lika engagerade i era risker som ni själva är", menar Nima.
Varför är just du rätt person att leda satsningen?
"Jag har arbetat länge med komplexa företagskunder i Sverige, Norden och Europa. Jag har sett vad som fungerar och vad som saknas i branschen idag. Jag tror starkt på tydlighet, energi, lagarbete och tillgänglighet. Här på Söderberg & Partners finns förutsättningar för att skapa något nytt som kommer revolutionera hur stora företag kan komma att hantera risk och försäkring framåt. Det lockar mig att Söderberg & Partners har lokalt beslutsfattande och framåtanda. Här uppmuntras kreativitet och utanför boxen-tänk. Vi gör detta som ett team och alla som kommer vara med i den här satsningen kommer eftersträva dessa nyckelord. Min roll är att forma ett erbjudande och en organisation som möter storbolagens verklighet”, säger Nima.
Vad kommer att särskilja Söderberg & Partners Industry & Specialty från de etablerade aktörerna?
"Vi kommer att vara snabbare, mer tillgängliga och innovativa. Vi kommer in utan arvsynd och kan designa kundresan så som den borde vara 2026, inte 2006”, säger Nima och framhäver att Söderberg & Partners bygger lösningar baserade på analys och individuell riskprofil.
”En styrka hos Söderberg & Partners är att allt beslutsfattande sker här i Sverige – inte från USA eller annat håll. Vi ska vara snabbare, mer flexibla och mer digitala. Samtidigt är kärnan i vårt erbjudande personlig rådgivning – som är en trygghet när det verkligen gäller", tillägger han.
Hur kommer ni att bygga upp det nya affärsområdet?
"Vi har påbörjat arbetet att handplocka personer som både har tung kompetens och rätt driv. Personer med den gemensamma nämnaren att vilja växa – både genom att utvecklas själv och genom att bidra till företagets tillväxt”, säger Nima som ser kombinationen av erfarna specialister och framtidens talanger som avgörande.
”Vi sätter samman kompetens inom samtliga områden. Men lika viktigt som kompetens är att alla har samma inställning, nämligen att kundfokus alltid är prio ett. Vi ska vara ett team som människor vill arbeta med, inte bara ett team med rätt titlar”, tillägger han.
Utöver att sätta samman ett starkt team tar koncernen nu ett större och tydligare steg genom att etablera ett helt nytt affärsområde inom P&C. Syftet är att skapa ett mäklarerbjudande som på allvar matchar – och överträffar – det som finns på marknaden idag. Inte minst i relation till det erbjudande som Söderberg & Partners riktar mot SME-segmentet.
”Det nya affärsområdet får en egen, tydlig plats i vår struktur och blir navet i ett mer specialiserat kunderbjudande inom Risk Management. Målet är att bygga något som inte bara är en organisatorisk förändring – utan ett skarpare värdelöfte. Ett affärsområde som möter kundernas ökade krav på expertis, helhet och leveransförmåga. Men som samtidigt skapar en tydlig positionering för oss i marknaden. Vi vill att både kunder och medarbetare ska uppleva att detta är något nytt, relevant och kraftfullt”, säger Nima.
Vad hoppas du att kunder och branschen ska tänka när de ser denna satsning?
"Att det här är precis vad marknaden behöver. En modern, transparent och datadriven aktör som vågar utmana traditionerna och sätta kundens risk och affär i centrum. Vi vill visa att storkundssegmentet förtjänar mer innovation – och att vi är redo att leverera den. Vi har en engagerad och långsiktig ägare, samtidigt som grundarna fortsatt har kontroll. Det ger stabilitet och trygghet för våra kunder och som vi vill bygga långsiktiga relationer med."
När kommer våra kunder märka av satsningen?
"Det händer nu. Arbetet med att rekrytera affärsområdets medarbetare, forma ett attraktivt erbjudande samt sätta processerna för detta sker successivt. Målet är att de kunder som väljer oss ska känna från dag ett att de får fler insikter, mer kontroll och en partner som är lika engagerad i deras risker som de själva är", säger Nima.
Vilken är din vision för Söderberg & Partners Industry & Specialty på fem års sikt?
"Att vi ska vara den mest eftertraktade rådgivaren för nordiska multinationella företag – inte för att vi nödvändigtvis kommer vara störst i detta segment, utan för att vi skapar mest värde”, säger Nima och berättar att han vill att Söderberg & Partners ska vara den aktör som driver utveckling, innovation och transparens i branschen.
”Söderberg & Partners har idag gedigen kompetens inom många områden som exempelvis Financial Lines, Liability, Construction and Energy. Med denna satsning vill vi skala upp ytterligare. Som vanligt inom Söderberg & Partners satsar vi stort och vi siktar på att ha 20 procent marknadsandelar inom fem år. Då har vi ett erbjudande som marknaden ser som det bästa och mest tillgängliga inom risk och försäkring", avslutar Nima.




