Veckoanalysen 13 april – 17 april
Fokus på fundamenta om oro skingras

Samtalen mellan USA och Iran har som väntat kört fast och Trump har kommit med nya uttalanden. Utifrån marknadsperspektiv är dock viljan att samtala en viktig signal. Fokus är återigen på energimarknaderna men även på rapportsäsongen där amerikanska banker rapporterar. Kvartalet sticker ut i bemärkelsen att fler bolag släppt positiv guidning, och färre än vanligt har släppt negativ. Bidragande till detta är självklart energibolagen, och i viss mån även IT. Hur geopolitiken påverkar utsikterna och vinstutvecklingen blir intressant att se. Även veckans regional konjunkturdata från USA kan ge ledtrådar om effekterna av kriget. Frågan är om företagens efterfrågebild, investeringsvilja och prissättningsbeteende har påverkats.
Cathrine Danin
Cathrine Danin 
Investeringsstrateg
Veckans viktigaste

Det viktigaste för börsen just nu

Samtal utan framgång men viljan finns

Efter helgens misslyckade förhandlingar blir det i veckan åter stort fokus på energimarknaden. Särskilt olje- och gasmarknaderna hamnar i blickfånget efter att USA och Iran misslyckats med att nå ett avtal. Samtalen körde fast kring USA:s krav på att Iran ska avstå från kärnvapen samt frågor som rör Hormuzsundet. Det viktiga ur ett marknadsperspektiv är ändå att viljan till samtal finns från båda parter, även om man just nu inte kommer överens.

Bankrapporter kan visa om geopolitik dämpat efterfrågan

Nästa vecka inleds rapportsäsongen i USA där storbankerna med aktörer som JPMorgan Chase, Citigroup och Wells Fargo sätter tonen. Resultaten väntas vara relativt starka, men det mest centrala blir guidningen. I ljuset av utvecklingen kring Iran ökar osäkerheten kring inflation, räntor och låneefterfrågan . Därför blir bankernas syn på kreditkvalitet, företagsutlåning och riskaptit särskilt viktig för att bedöma styrkan i den amerikanska konjunkturen framåt.

Regionala industrisignaler testar Iran-orons genomslag

Denna vecka tittar vi även på regionalt sentiment i USA och Feds regionala konjunkturrapport. I nuvarande läge blir det särskilt intressant att se om kriget mellan USA och Iran, som har skapat stora svängningar i energipriser och höjt fraktkostnader, dämpat företagens syn på tillväxt och höjt inflationsutsikterna (stagflation). Frågan är om detta redan påverkar företagens efterfrågebild, investeringsvilja och prissättningsbeteende, eller om signalerna fortsatt speglar en förvånansvärt motståndskraftig inhemsk ekonomi. Svar på detta får vi på onsdag och torsdag.

Tabeller

Utveckling

Aktiemarknad

Ta del av aktuell börsutveckling på världens börser, i lokal valuta och i svenska kronor.

Visa tabellen

Räntor, valutor & råvaror

Ta del av de senaste utvecklingen på ränte-, valuta och råvarumarknaden.

Visa tabellen
Taktisk allokering

Allokeringsindikator

Ta del av vår aktuella marknadssyn i form av vår taktiska allokeringsindikator.

Visa tabellen
Författare

Analytikerna bakom veckoanalysen

Marcus Tengvall
Marcus Tengvall 
Allokeringschef
Cathrine Danin
Cathrine Danin 
Investeringsstrateg
Henrik Erikson
Henrik Erikson 
Investeringsstrateg
Podcast

Lyssna på Veckoanalysen i poddformat

Få analyserna direkt i din inkorg

Veckoanalysen ger dig de viktigaste händelserna den senaste veckan och tipsar om vad du bör hålla ögonen på kommande vecka.

Denna analys är framtagen av Söderberg & Partners Wealth Management AB (nedan Söderberg & Partners). Söderberg & Partners står under Finansinspektionens tillsyn. Som grund till analysen har källor använts som i god tro bedömts vara tillförlitliga. Data i tabeller och grafer sammanställs hos Nyhetsbyrån Direkt och används delvis som underlag i analysen. Andra källor till information som ligger till grund för analysen kan vara bolagsinformation och analysdatabaser. Söderberg & Partners kan inte garantera riktigheten i denna information eller ta på sig något ansvar för fullständighet. Vid de tillfällen som en potential i aktien eller en förväntat framtida målkurs anges ligger en eller flera kvantitativa värderingsmodeller i grunden. Beroende på bolagets verksamhetsstruktur och mognadsgrad görs en bedömning av huruvida en nyckeltalsjämförelse, kassaflödesmodell eller annan värderingsmetod är relevant. Dessa används även som underlag i betygsättningen som är en helhetsbedömning av aktiens förutsättningar att avvika från den breda aktiemarknadens utveckling. Om inte annat anges är tidshorisonten i analysen tre till sex månader. Hållbarhetsbetyget ska betraktas som ett betyg av hur det analyserade bolaget arbetar med hållbarhet, som ett fristående komplement till aktieanalysen och således inte som en delkomponent i aktiebetyget. Hållbarhetsbetyget ändras en gång per räkenskapsår och vanligtvis under månaderna som följer efter det att bolagets hållbarhetsrapport har lanserats.

Syftet med analysen är att ge Söderberg & Partners kunder allmän information och analysen utgör således inte en rekommendation eller ett personligt investeringsråd och bör inte ensam ligga till grund för ett investeringsbeslut. Investerare bör söka finansiell rådgivning angående lämpligheten i att investera i de värdepapper eller investeringsstrategier som diskuteras eller rekommenderas i denna analys och bör förstå att uttalanden om framtidsutsikter inte nödvändigtvis kommer att realiseras. Historisk avkastning är inte en garanti för framtida resultat. Placeringar i värdepapper innebär alltid en ekonomisk risk. För aktier noterade på börs utanför Sverige kan avkastningen för investeringen även påverkas av valutakursutveckling.

Söderberg & Partners ansvarar inte för direkta eller indirekta skador eller förluster, inklusive men inte begränsat till, förlorad och utebliven vinst, som kan uppkomma till följd av användandet av denna rapport eller dess innehåll. Materialet får inte distribueras, citeras eller kopieras för användning utan Söderberg & Partners föregående godkännande.

Söderberg & Partners hantering av intressekonflikter inom investeringsrekommendationer är central och bolaget har antagit interna riktlinjer för att garantera integritet och oberoende för analytiker samt för att identifiera, eliminera, undvika, hantera och/eller offentliggöra faktiska eller potentiella intressekonflikter som rör analytiker eller Söderberg & Partners som bolag. Riktlinjerna innehåller regler om, bland annat men inte begränsat till, förbud mot gynnsamma rekommendationer, reglering av egen handel avseende de instrument som en analys omfattar (där handel inte får ske förrän det att två handelsdagar förflutit från att den aktuella analysen gjorts tillgänglig för mottagarna av den) samt ett generellt förbud mot egen handel i de instrument som en analys omfattar i strid med gällande rekommendationer. Det kan förekomma att analytiker eller närstående personer har innehav i de värdepapper som de utarbetar en rekommendation för. Om den som utarbetat eller ansvarar för rekommendationen eller någon närstående juridisk person har ett väsentligt intresse i det finansiella instrument som rekommendationen avser anges detta tydligt i analysen. Vid osäkerhet i fråga om intressekonflikter skall frågan tas upp till den verkställande direktörens behandling.